ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните им го завртеа грбот на СДСМ и Зоран Заев

Аболицираниот премиер и неговиот кандидат за претседател Стево Пендаровски доживеаа вистински дебакл. Прилепчани како никогаш досега излегоа во огромен број и покажаа дека застануваат зад политиката на искреност и чесност, изјавија денес на прес конференција од ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

Прес конференцијата ја пренесуваме во целост.

 

„Најпрво сакам од името на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп да им се заблагодарам на нашите сограѓани за масовниот одзив на големиот народен митинг во центарот на градот.

 

Прилепчани како никогаш досега излегоа во огромен број и покажаа дека застануваат зад политиката на искреност и чесност. Исполнетиот плоштад во петокот е доказ дека граѓаните и покажаа црвен картон на оваа однародена и аздисана власт.

 

Она што постојано го зборуваме, граѓаните го препознаа и покажаа што ја чека власта на престојните претседателски избори, а потоа и на предвремените парламентарни.

 

Предизборните митинзи на партиите во Прилеп, но и централните митинзи во Скопје, се вистински пример за тоа дека граѓаните му го завртеа грбот на СДСМ и Зоран Заев.

 

Аболицираниот премиер и неговиот кандидат за претседател Стево Пендаровски доживеаа вистински дебакл, а тоа се должи на невидениот досега непотизам,  политичка одмазда, политика на присила и уценување, како и нереализираните очекувања на граѓаните за 500 евра плата, за 100 000 денари плата за докторите, намалените пензии, зголемените даноци, немањето инвестиции и предавствата на сопствениот народ и држава преку промената на државното име.

 

Вака изгледа одговорот на прилепчани за лицемерито, сеењето на страв, за заканите, но и за зголемените сметки за вода за 60% и мизерното ниво на капитални инвестиции од локалната власт предводена од СДСМ.

 

Ваков е одговор на граѓаните кога со присила и уцена за своите работни места се приморуваат да одат на митинзи и да слушаат порачани стихотворби и стенд ап шоуа за  Зоран Заев.

 

Почитувани,

 

И во минатото, па и денеска, се’ започнува од Прилеп. Така ќе биде и сега. Во недела гласаме за жена Пртседател на Република Македонија. Гласаме за правда и праведност, гласаме против криминалот и корупцијата,  гласаме против сите надвиснати црнила во државата.

 

Гласот за Професорката Гордана Силјановска Давкова и бројот 2 ќе значи токму тоа, ќе значи расчистување со оваа ненародна структура на власт и нејзино сместување на црната страна од политичката историја“, истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ Прилеп.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи