НАСА фотографираше спирална галаксија

Моќниот орбитален телескоп Хабл на Американската вселенска агенција (НАСА) направи фотографија од спиралната галаксија наречена НГЦ 2903.

 

„НГЦ 2903 е во склоп на соѕвездието Лав, коешто е оддалечено околу 30 милиони светлосни години од Земјата. На фотографијата на Хабл може да се видат ѕвезди, вселенска прашина и гасови околу јадрото на галаксијата“, објавија од НАСА.

 


За оваа галаксија е карактеристично тоа што во нејзиниот централен регион се создаваат нови ѕвезди со нетипична брзина. Спиралните галаксии се најбројни во вселената и сочинуваат околу 75 проценти од сите галаксии

 

Во ова истражување опфатени се уште стотина други слични галаксии, кои треба на астрономите да им помогнат во подоброто разбирање на црните дупки.

 

И за нашата галаксија Млечен Пат се сметаше дека е спирална сè до 1960-тите, кога беше преквалификувана во пречкеста спирала. Ова значи дека во суштина таа е спирална галаксија со посебна централна пречка, како и спирални краци.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи