Папата Франциск: Направете ја вашата земја светилник на мирот

Facebook
Twitter
Email
Print

Ве охрабрувам да го следите започнатиот пат и да ја направите вашата земја светилник на мирот, гостопримството и интеграција, порача Папата Франциск во своето обраќање од претседателската вила на Водно.

 

„Ве охрабрувам да го следите верно започнатиот пат и да ја направите вашата земја светилник на мирот, гостопримството и интеграција која ќе роди плодови помеѓу културите, религиите и народите. Тргнувајќи од соодветните идентитети и динамиката на нивниот културен и цивилен живот, тие ќе можат да изградат заедничка иднина, учејќи се од богатствата што секој од нив ги носи со себе. Бог да ве пази и да ја благослови Северна Македонија, да ја зачува хармонијата и да даде просперитет и радост“ порача Франциск во своето обраќање од претседателската резиденција.

 

Тој беше пречекан од својот домаќин, актуелниот претседател Ѓорге Иванов. Покрај Иванов, папата Франциск го пречекаа и премиерот Заев, новоизбраниот шеф на државата Стево Пендаровски и министрите од актуелната влада, а меѓу присутните беа и опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, познати академици и поранешни високи државни функционери.

 

Поглаварот на римокатоличката црква од Иванов доби резбан албум со фотографии од христијанското културно-историското наследство на Македонија. Тој пак од Папата Франциск доби портрет на Мајка Тереза, во чие што име ја посвети посетата на земајва.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи