„Падна“ и Дебар – Васил Јанкула чекор поблиску до целта

„Праспанскиот херој“ денеска пристига во Дебар од Маврово на 6-тиот ден од својата турнеја околу цела Западна Македонија. Тој својот подвиг го започна во петокот тргнувајќи од својот град Ресен, преку Битола, Прилеп, Велес, Скопје, Гостивар и Маврово. Утре заминува за Охрид која е претпоследната станица од неговата рура, а потоа преку Галичица планира повторно да се врати дома.

 

Денеска тој ги посети и манастирите Свети Јован Бигорски и Свети Ѓорѓи во Рајчица.

 

Неговата цел е да докаже дека и лицата со хендикеп се еднакви како и сите останати во општесвото и можат да направат големи дела.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи