ВИДЕО – Дали хемискиот отпад кој со години се одлага на крушевската депонија е штетен по здравјето на луѓето ?

Подолг период на крушевската депонија се одлага хемиски отпад спакуван во метални буриња. Освен што се депонира таму, бидејии депонијата

Дознај повеќе

ВИДЕО – Издашноста на „Студенчица“ алармантна, „Водовод“ со сите сили обезбедува вода, но не се знае до кога ако не заврне

Поради алармантната издашност на изворот „Студенчица“ од само 510 литри вода во секунда Прилеп, a особено високата зона на градот

Дознај повеќе

ВИДЕО – Со саем на земјоделски производи и конференција во Прилеп одбележан „15 октомври – Меѓународниот ден на руралната жена“

Прекрасната изведба на неколку народни песни од страна на децата од градинката „Наша иднина“ од Прилеп беше дел од манифестацијата

Дознај повеќе

Прилепчанецот Александар Стојкоски прво место и на „Momata rock trail“ – планиски тркач број еден годинава во Македонија

Планинскиот тркач, прилепчанецот Александар Стојкоски, денеска го освои првото место на планинската трка „Momata rock trail“, дестинацијата од 20 км.,

Дознај повеќе

ВИДЕО – Со масовен марш од Участакот до Могилата и со пораки за продолжување на делото на партизаните беше одбележан 11 Октомври во Прилеп

Со положување на свежо цвеќе на спомениците на Методија Андонов-Ченто, Кузман Јосифоски-Питу, Алејата на Великаните и Могилата на Непобедените денеска во

Дознај повеќе

ВИДЕО – Белчески : Антифашистичкото востание е продолжување на патот на Илинденците до слобода и независна држава

Акциите кои што ги прават прилепските партизани над Участакот, односно полициската станица, на затворот и на прекинот телефонско-телеграфската линија претставуваат

Дознај повеќе

ВИДЕО – Прилепчани со порака : „11 Октомври е најсветото нешто што никогаш не смее да се заборави, ниту под закани и уцени“

Со спектакуларен огномет и импровизиран напад на Участакот, кој во минатото бил седиштето на бугарската фашистичка полиција синоќа во Прилеп

Дознај повеќе

ВИДЕО – Производството на мед континуирано се намалува – причини климатските промени и прекумерната употреба на хербициди

За 3 децении производството на мед во Македонија е намалено за 3 до 4 пати. Ако во минатото од пчелно

Дознај повеќе

ВИДЕО – Спектакуларен „Off Road 4×4 Show“ со хуманитарен карактер за малиот Дејан

Офф-Роад Прилеп со поддршка на Општина Прилеп на 13 октомври со почеток во 10 часот на полигонот за екстремнии спортови

Дознај повеќе
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien