Во недела во Мариово ќе се одржат 35-ти Мариовско – мегленски културни средби

Во недела на 26 мај, по 35 пат во Витолиште, во кругот на манастирскиот комплекс Свети Илија, ќе се одржат Мариовско-мегленски културни средби. На овие средби се негува фолклорното и културно наследство од двата региона, Мариово и Меглен. Организатори на оваа манифестација се Општина Прилеп и здружението Мариовско-мегленските културни средби.

 

И за годинешата манифестација е предвидена богата културно-уметничката програма која ја најави Стојан Ѓуровски, претседател на здружението Мариовско-мегленски средби.

 

„На 35-тите Мариовско мегленски средби кои ќе се одржат во недела на 26 мај, ќе настапат културно-уметнички друштва од Битола, Кавадарци и Прилеп, ученици од СОУ Гимназија „Мирче Ацев“, актерите на прилепскиот театар. Освен присуството на локалното население и големиот број на гости што ги очекуваме, годинава на манифестацијата учество ќе земат и преставници од Друштвото на писатели на Македонија, кои учествуваа на конкурсот за лични творби кој го распиша здружението Мариовско-мегленски културни средби. Како секоја година така и овaа имаме организирано и превоз за сите заинтересирани граѓани, во недела во 07.00 часот пред ЦК „Марко Цепенков“. Средбата ќе заврши со традиционален заеднички ручек“, изјави Ѓуровски.

 

Мариовско-мегленските културни средби имаат свој голем придонес во развојот на руралниот туризам и промовирањето на мариовскиот регион како потенцијал кој нуди чиста животна средина.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи