Поминати уште 175 км. Филип и Христијан пристигнаа во Александрополис, утре влегуваат во Турција

Двајцата прилепчани Филип Илиоски и Христијан Мојсоски денеска ја поминаа и третата етапа од нивната велосипедска тура – „Bike tour Bosphorus“. Утре, четвртиот ден од нивната тура планираат до возат до Текирдак, некаде 150 километри пред Истамбул, а другиден илии петтиот ден од турата да го поминат Босфорот.

 

„Денеска поминавме 175 со силен ветар. На неко места навигацијата не водеше по off road, низ кал и вода и на едно место дојдовме и до река каде немаше мост па моравме да бараме премин, но успеавме. Приистигнавме во Александрополис, а утре продолжуваме за Турција“, велат Филип и Христијан.

 

Инаку тие планираата за 5 дена да помината над 800 км. од Прилеп до Истанбул со велосипеди, а назад да се вратат со автобус. Тие ќе бидат првите приилепчани кои поминале со велосипеди толкава дестинација за само 5 дена.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи