Хан годинава очекува датум за преговори на Македонија со ЕУ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, очекува дека годинава Македонија ќе добие датум за отпочнување на преговори со Европската Унија и до крајот на годинава да бидат отворени две поглавја.

 

„Станува збор за поглавјата 23 и 24 и јас се надевам дека тоа ќе се случи. Работиме напорно да дадеме зелено светло за почеток на преговорите“ , рече Хан.

 

Хан во обраќањето на дебатата „Нови перспективи за Република Северна Македонија“ во организација на Виенскиот економски форум, кажа дека земјава е единствената во Западен Балкан која нема спорови со соседите и е политички најстабилна во регионот.

 

Еврокомесарот порача дека без решавање на билатералните проблеми нема членство во ЕУ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи