Неексплодирана граната од Втората светска војна пронајдена во прилепско

Седумдесетидеветгодишна прилепчанка пријавила дека во дворното место во с. Алинци, прилепско, пронашла неексплодирана граната.

 

Полициски службеници излегле на местото, а пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување констатирал дека се работи за минофрлачка граната од 75мм, која потекнува од Првата светска војна.

 

Гранатата била подигната за понатамошна постапка.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.