Неексплодирана граната од Втората светска војна пронајдена во прилепско

Седумдесетидеветгодишна прилепчанка пријавила дека во дворното место во с. Алинци, прилепско, пронашла неексплодирана граната.

 

Полициски службеници излегле на местото, а пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување констатирал дека се работи за минофрлачка граната од 75мм, која потекнува од Првата светска војна.

 

Гранатата била подигната за понатамошна постапка.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи