„Фејсбук“ најави нова крипто – валута „Либра“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Фејсбук денеска најави воспоставување на крипто – валута наречена „Либра“ со цел да ја прошири својата дејност надвор од социјалната мрежа. „Фејсбук“ планира да ја лансира новата валута во првата половина на наредната година.

 

Како и кај повеќето криптовалути, „Либра“ ќе биде управувана и обезбедена од страна на кој било учесник што има пристап до компјутер.

 

Социјалната мрежа исто така создала подружница наречена „Калибра“ која ќе понуди и дигитални паричници за зачувување, праќање и трошење на Либри. „Калибра“ ќе биде поврзана и со платформите на „Фејсбук“ за испраќање на пораки.

 

Со оглед на тоа дека „Фејсбук“ го користат околу 2 милијарди луѓе, неговата планирана криптовалута либра може да стане значајна златна кокошка за социјалните мрежи и потенцијално да го измени својот конвенционален финансиски модел.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи