ВИДЕО – Поставена информативна табла на споменикот на Александар Македонски во Прилеп, согласно Преспанскиот договор

И на споменикот на „Александар Македонски“ на плоштадот „Александрија“ во Прилеп денеска беше поставена информативна табла на која пишува дека Александар Велики е историска фигура која припаѓа на античката Хеленска историја и цивилизација и на светското културно наследство. Таблата е напишана на македонски и англиски јазик и забележително е тоа што е премногу миниијатурна во однос на споменикот.

 

 

Од Општина Прилеп рекоа дека тие само постапуваат по одлуката на Владата соглчасно одредбите на Преспанскиот договор и немаат повеќе коментар околу поставувањето на таблите. Поголем дел од граѓаните пак се против поставувањето на истата.

 

Не треба вакви табли да стојат на споменикот на Александар Македонски. Тој е Македонец и Македонец ќе си остане. Зошто нема нииту еден Грк кој се вика Александар ако е Македонец. Тука не треба да има има дилема“, вака одговориија најголемиот дел од анкетиираните прилепчани.

 

Инаку вакви информативни табли пред 2 дена беа поставени и на спомениците на Александар Македонски во Скопје како и спомениците на Филип 2 и споменикот на Олимпија.

 

Но таблите не издржаа ниту една ноќ, по што дел беа отстранети, а дел оштетени. Од Градот Скопје најавија дека во иднина спомениците ќе бидат под засилен надзор и инспекции.

 

Инаку Споменикот на Александар во Прилеп е донација од американскиот бизнисмен со прилепско потекло, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, а изработен е од познатиот прилепски скулптор  Жарко Башески.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи