Македонија три места погоре на листата за слобода на медиумите на „Репортери без граници“

Facebook
Twitter
Email
Print

 

Македонија за една година се искачи три места погоре на Индексот на слобода медиумите за 2020, која ја изготвува невладината организација „Репортери без граници“ со седиште во Париз.

Од 95-то, лани земјава сега е рангирана на 92-то место со средна оценка од 31,28 поени, од вкупно 180 држави и територии колку што се опфатени со анализата.

Во извештајот за Македонија од „Репортери без граници“ ги истакнуваат како „револуционерни постигнувања“ Регистарот на професионални онлајн медиуми на Советот за етика на медиумите во Македонија како и потпишувањето на Повелбата за услови за работа на новинарите и фер нацрт-договорите за вработување новинари и медиумски работници во дигиталните медиуми кои ги презентираше Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија.

Сепак и покрај напредокот, сеуште се наоѓаме во полошата половина на држави кога станува збор за слободата на медиумите. Најслободни медиуми во регионот има Словенија (32), а подобро пласирани од Македонија се и Босна и Херцеговина (58), Хрватска (59), Грција (65), Косово (70) и Албанија (84). Во соседството единствено полошо позиционирани од земјава се Србија (93-то место), Црна Гора (105) и Бугарија (111 место).

На светско ниво прва на листата е Норвешка, а по неа се Финска, Данска, Шведска и Холандија. Последни пак се Кина, Еритреја и Туркменистан.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи