19 пациенти позитивни на коронавирус хоспитализирани во Општа болница Прилеп, 3 од нив на кислородна поддршка

 

Во Инфективното оддление се хоспитализирани 24 пациенти. 19 од нив се позитивни на коронавирус, од кои 3 се на кислородна поддршка.

5 пациенти се наоѓаат во изолација, земен им е брис и се чекаат резултати.

До сега, вкупно во Центарот за јавно здравје земени се 460 материјали, од кои 117 биле позитивни.

Имаме 7 целосно излекувани пациенти, со потврдени 2 последователно негативни брисови на КОВИД-19. Шест пациенти се со еден потврден негативен брис, а за вториот се чека резултат.

Во самоизолација се наоѓаат околу 500 лица.

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи