Според неофицијалните резултати, ова ќе биде следниот собраниски состав во Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print

 

ДИК вчера на прес конференција ги соопшти неофицијалните резултати од предвремените парламентарни избори. Според нив, коалицијата на СДСМ и Беса освои 46 мандати, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 44 пратеници, ДУИ 15, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12, Левица освои 2 пратеника и ДПА 1 пратеник.

 

Доколку нема прегласување и нема поголеми поместувања поради приговорите ова се пратениците најверојатно ќе влезат во новиот собраниски состав по изборни единици.

 

Коалиција Можеме предводена од СДСМ:

 

ИЕ 1

Никола Димитров, Мила Царовска, Дамјан Манчевски, Моника Зајкова, Дарко Каевски, Горан Мисовски, Кастриот Реџепи, Марија Георгиевска

ИЕ 2

Оливер Спасовски, Сања Лукаревска, Мухамед Зеќири, Даниела Маркоска, Мартин Костовски, Љатифе Шиковска, Бастри Бајрами

ИЕ 3

Љупчо Николовски, Јагода Шахпаска, Сашко Николов, Маја Морачанин, Ненад Коциќ, Соња Михајловска, Љупчо Балковски, Марија Ангелова, Илија Николовски

ИЕ4

Зоран Заев, Соња Мираковска, Миле Талевски, Даниела Колева, Панчо Минов, Марија Костадинова, Костадин Костадинов, Лолита Ристова, Павле Трајанов, Коле Чаракчиев

ИЕ 5

Радмила Шекеринска, Јован Митрески, Бисера Стојчевска-Костадиновска, Лазе Таневски, Бети Наумовска-Рабаџиевска, Енес Ибрахим, Боби Мојсоски, Жаклина Лазаревска

ИЕ 6

Биљал Касами, Фаница Николоска, Бејџан Иљас, Фадил Зендели

 

Коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ

 

ИЕ 1

Гордана Силјаноска-Давкова, Тимчо Муцунски, Синиша Стојановски, Бети Стаменковска-Трајковска, Љупчо Димовски, Љупчо Пренџов, Велика Стојкова-Серафимовска

ИЕ 2

Владо Мисајловски, Рашела Мизрахи, Бране Петрушевски, Иван Стоиљковиќ, Жаклина Пешевска, Дарко Костовски, Бојан Стојановски

ИЕ 3

Игор Јанушев, Иван Јорданов, Благица Ласовска, Иванка Василевска, Стојан Миланов, Игор Здравковски, Миле Лефков, Никола Мицевски, Даниела Христова, Марија Петрушевска

ИЕ 4

Александар Николоски, Ане Лашкоска. Дајанчо Ефтимов, Ели Панова, Зоран Јованчев, Петар Ристески, Здравко Трајанов, Ангелина Петкова, Златко Пенков, Јадранка Поцкова

ИЕ 5

Игор Дурловски, Антонио Милошоски, Силвана Ангелевска, Кирил Пецаков, Јован Јаулески, Олга Лозановска, Ѓорѓија Сајковски, Лидија Петкоска

ИЕ 6

Дафина Стојаноска, Александар Велјановски

 

Демократска унија за интеграција – ДУИ

 

ИЕ 1

Изет Меџити, Арбен Зибери

ИЕ 2

Арбер Адеми, Берат Ајдари, Мерита Колчи Коџаџику

ИЕ 5

Талат Џафери, Исмаил Јахоски, Арбана Пашоли

ИЕ 6

Али Ахмети, Фљорин Бесими, Арта Билали Зендели, Насер Нуредини, Бајрам Реџепи, Вјолца Адеми, Бајрам Кадрија

 

Коалиција на Алијанса за Албанците и Алтернатива

 

ИЕ 1

Скендер Реџепи, Абдула Салиу

ИЕ 2

Африм Гаши, Ељми Азири, Сафије Садики Шаини

ИЕ 5

Сурија Рашиди

ИЕ 6

Зијадин Села, Атнан Незири, Илире Даути, Хусни Исмаили, Халил Снопче, Артина Ќазими

 

Левица

 

ИЕ 1

Димитар Апасиев

ИЕ 3

Борислав Крмов

 

Демократска партија на Албанците – ДПА

 

ИЕ 6

Мендух Тачи

 

Извор: Вечер

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи