Груевски 1.5 година затвор, Јанакиески доби условна за „Шамари во Центар“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

КОЊИЧКИ КЛУБ МУСИЦА – КРУШЕВО 078-377-315


Миле Јанакиески доби условна казна за делото „Шамари во Центар“. Една година затвор му се заменува со слобода доколку во следните четири не го повтори делото.

 

Виновен е бидејќи го послушал Никола Груевски и поттикнал група луѓе да извршат насилство врз градоначалникот Андреј Жерновски и општина Центар пред 7 години.

 

Поранешниот премиер пак, го избега во Будимпешта, доби 1.5 години затвор за ова дело.

 

Останатите 5 обвинети во овој случај добија условни казни.

 

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе ја обжали ваквата пресуда.

 

„Не сум воопшто задоволна со делот на казната, а за ова причините ги истакнав порано. За ова ќе има обжалување од наша страна“, рече Фетаи.

 

Денешната пресуда е прва за Јанакиески, а втора за екс-премиерот Груевски.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи