Четворица починати и голем број на новозаболени од ковид во Прилеп

 

 

Во последните 24 часа се направени 3331 тестирања, а регистрирани се 1275 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 519

-Куманово 70

-Штип 36

-Прилеп 75

-Тетово 85

-Струга 30

-Велес 47

-Битола 69

-Охрид 24

-Кавадарци 40

-Гостивар 55

-Гевгелија 22

-Струмица 39

-Крива Паланка 7

-Радовиш 15

-Крушево 2

-Кочани 20

-Пробиштип 13

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 5

-Берово 6

-Валандово 2

-Виница 8

-Делчево 7

-Кратово 12

-Свети Николе 6

-Кичево 34

-Ресен 6

-Неготино 19

 

Починати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 306

-Куманово 25

-Штип 17

-Прилеп 12

-Тетово 12

-Струга 9

-Велес 12

-Битола 14

-Охрид 28

-Кавадарци 6

-Гевгелија 12

-Струмица 17

-Крива Паланка 1

-Радовиш 3

-Кочани 11

-Пробиштип 4

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Свети Николе 2

-Кичево 5

-Ресен 3

-Неготино 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36372, бројката на оздравени пациенти е 22526, на починати е 1084, а бројот на активни случаи изнесува 12762.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи