55 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп и еден починат

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 2655 тестирања, а регистрирани се 990 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 378

-Куманово 48

-Дебар 6

-Штип 51

-Прилеп 55

-Тетово 39

-Струга 27

-Велес 54

-Битола 44

-Охрид 39

-Кавадарци 24

-Гостивар 54

-Гевгелија 16

-Струмица 19

-Крива Паланка 3

-Радовиш 3

-Крушево 4

-Кочани 27

-Пробиштип 2

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 4

-Пехчево 4

-Берово 9

-Валандово 1

-Виница 10

-Делчево 8

-Кратово 3

-Свети Николе 11

-Кичево 14

-Ресен 11

-Неготино 19

 

Починати се 24 лица, седум пациенти од Скопје (58, 80, 86, 63, 50, 61 и 45г), еден од Штип (64г), еден од Прилеп (57г), еден од Тетово (61г), двајца пациенти од Битола (66 и 73г), три од Кавадарци (83, 78 и 69г), еден од Гостивар (46г), три пациенти од Струмица (78, 68 и 59г), еден од Берово (41г), еден од Делчево (83г) и три пациенти од Кичево (44, 58 и 63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 382 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 116

-Куманово 25

-Дебар 1

-Штип 23

-Прилеп 31

-Тетово 29

-Велес 20

-Битола 14

-Гостивар 15

-Гевгелија 6

-Струмица 8

-Крива Паланка 4

-Радовиш 3

-Крушево 1

-Кочани 16

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 3

-Берово 3

-Валандово 2

-Виница 20

-Делчево 26

-Кратово 1

-Свети Николе 6

-Кичево 7

-Ресен 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 292.189 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47050, бројката на оздравени пациенти е 27364, на починати е 1305, а бројот на активни случаи изнесува 18381.

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Липо ласер и спа капсула за прв пат во Прилеп

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи