Бектеши: Двојна дневница за работа во недела

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Економските субјекти кои ќе работат во недела ќе треба на своите вработени да им исплатат двојно поголема дневница, но и 2% од приходот во државна каса, изјави на денешната прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши.

„Трговските центри ќе работат во недела. Оние кои ќе работат во недела, дополнително треба да исплатат двојна дневница, како и 2% од нивните приходи кои ќе ги остваруваат во недела. Трговските центри и бензинските пумпи во делот од нивните маркети, ќе треба да го уплаќаат во државната каса, со цел тие средства да бидат искористени за изградба на градинки“, најави Бектеши.

Истото ќе важи и за угостителските објекти, односно нема да има дополнителни законски измени за неделата како неработен ден.

Бектеши потенцираше дека ќе има санкции за сите кои нема да ги почитуваат новите одлуки.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video