Откриен нов вид на диносаурус во Австралија – долг 30 метри

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Австралиските научници открија нов вид на диносаурус, најголем на континентот, но и еден од најголемите откриени воопшто во светот.

Скелетот бил пронајден уште во 2007 година на семејна фарма во Квинсленд во реката Купер Крик, но останал тајна и се досега не бил научно категоризиран.

Експертите велат дека овој титаносаурус бил 6,5 метри висок и 30 метри долг, односно висок колку двоспратна зграда, а долг колку кошаркарско игралиште, што го прави еден од 15-те најголеми диносауруси на светот. Припаѓа на семејството на сауроподи, огромни растителнојади и најголемиот вид на диносауруси. Биле познати по својата големина и имале мала глава, многу долг врат, долга опашка и дебели нозе налик на столбови.

Експертите од музејот за природна историја Ероманга (ЕНХМ) и од музејот Квинсленд, кои ги објавија своите откритија во научното списание PeerJ, наведуваат дека Купер (Австралотинска соработка) живеел пред повеќе од 90 милиони години.

Најголемиот диносаурус на светот, долг 37 метри и тежок 70 тони, е откриен во Аргентина во 2017.

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video