Продаден „Форд ескорт“ автомобилот кој и припаѓал на Лејди Ди


„Форд ескортот“ што некогаш ѝ припаѓал на Дијана, принцезата од Велс, вчера бил продаден на аукција во Велика Британија, за околу 61.000 евра. Новиот сопственик е музеј во Јужна Америка.

Лејди Ди ја добила оваа светло-сива лимузина како подарок за веридбата, од принцот Чарлс во мај 1981 година, 2 месеци пред венчавката во јули. Таа престанала да го користи автомобилот кратко по раѓањето на нивниот син Вилијам во 1982 година, а возилото тогаш го купи колекционер за околу 7.000 евра.

Автомобилот сè уште ја има оригинална регистрација, како и бојата,  покажува околу 130.000 минати милји (скоро 210.000 км).

Луис Рабет од аукциската куќа рече дека купувачот е засега неименуван музеј од Јужна Америка.

„Oва сведочи за нивото на интерес за принцезата Дијана во Јужна Америка, како и за трајната трага што ја остави принцезата таму“, рече тој.

Автомобилот, првично бил проценет на цена меѓу 35.000 и 45.000 евра.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи