Просечната нето-плата за мај 2021 изнесува 28.721 денар


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај 2021 година изнесува 28.721 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во мај 2021 година, во споредба со мај 2020 година, изнесува 108.8.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: уметност, забава и рекреација (29,0 %), објекти за сместување и сервисни дејности со храна (28,7 %) и други услужни дејности (14,4 %).

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во споредба со претходниот месец, е забележано во секторите: објекти за сместување и сервисни дејности со храна (7,0 %), снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (5,5 %) и снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината (5,3 %).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи