Учениците од ОУ „Исмаил Ќамили“ од Црнилиште се сретнаа со градоначалникот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во дворот на училиштето Исмаил Ќамили во Црнилите беше организирана Отворена дебата на ученици од тимот со претставници на Општина Долнени и тоа од оделението за образование, оделението за даноци и други локални политичари. На оваа средба се дискутираше за потребите на младите во оваа рурална општина. Младинскиот тим побара решавање на некои инфратсруктурни и образовни потреби како, подобро организран транспорт низ општината меѓу селата, збогатен фонд на библиотеката со белетристика, простор за културен центар и опремен со музички инструменти, повеќе спортски центри и други предлози.

Младинците побараа да им се организира средба со градоначалникот и посета на општината. Тимот на проектот се вклучи во комуникација на општината и веднаш за неколку дена беше организирана средба со градоначаникот во неговиот кабинет.

Во кабинетот на градоначалникот дојде целиот младински тим. Имаа можност отворено да разгобараат со него и да дадат свои идеи и предлози. За пофалба е подготвеноста на младите за застапување на своите идеи пред градоначалникот и нивната отвореност во нови барања и потреби. Градоначалникот ги слушна сите нивни презентации и им даде одговори кои од нив можат веднаш да се реализираат, а кои ќе бидат дел од новата програма. Учениците беа среќни што веќе неколку нивни идеи ќе почнат со реализиација со почетокот на новата школска година.

Автор : Центар за граѓанска иницијатива Прилеп.

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи