Филипче: Опаѓа бројот на новозаразени, сите анализи укажуваат дека наставата треба да почне со физичко присуство

Facebook
Twitter
Email
Print


Сите анализи укажуваат дека училишната година треба да почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Додава дека засега ситуацијата се стабилизира, Р факторот на преносливост на вирусот веќе е намален под нула, додавајќи дека денес има околу 900 новоинфицирани.

„Утре започнува школската година со редовно физичко присуство со исклучоци на средните училишта во Тетово и Гостивар кои ќе ја започнат наставата online прво во период од две недели, а потоа според состојбата. Утрово Комисијата за заразни болести ги разгледа барањата за одложување на учебната година во училиштата во Струга и Кичево и заклучи дека нема потреба од тоа. Тестирање на децата, кое е препорачано од СЗО и УНИЦЕФ, засега нема да има. Но, ако има индикација за тоа, ќе се направи рапид тестирање на учениците. За тоа треба да одлучи епидемиолог“, рече Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи