Одбележана 79-годишнината од масакрот кај селото Дабница


По повод 79-годишнината од масакрот кај селото Дабница, денеска пред спомен обележјето поставено на местото каде биле стрелани 19 жители од населеното место и од Прилеп, беше положено свежо цвеќе.

Цвеќе положија претставници на Општина Прилеп, општинскиот Совет, Општинскиот одбор на Сојузот на борци, како и претставници на политички партии.

Споменикот на академскиот скулптор Димо Тодороски поставен во чест на стреланите жители на Дабница и Прилеп, пред дваесетина години беше уништен, за да пред две години биде поставена негова реплика, дело на скулпторот Сашо Попоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи