ЧЕ ВРЕДИ: Без влакна на јазикот за одговорна локална власт


Благодарение на досегашните локални политики на двете власти, Прилеп остана без локална телевизија. Морајќи да преживеат новинарите отпочнаа со работа на свои медиуми (пишани и електронски) и сакале или не новинарите ги поделија на „Ваши“ и „Наши“ а ние сеуште живееме во медиумскиот мрак од дезинформации и лаги – истакнуваат од граѓанската иницијатива ЧЕ ВРЕДИ.

„Локалната власт има должност по Законот за локална самоуправа навремето и точно да ја информира јавноста за сите нејзини активности и одлуки од интерес на граѓаните а единствениот начин за тоа да го стори е преку новинарите и медиумите на локално ниво од било кој вид, кои и стојат на располагање на општината.

За таа цел, граѓанската иницијатива “ЧЕ ВРЕДИ”, ќе има без исклучок целосно еднаков третман и поддршка за сите новинари на начин што во локалната самоуправа ќе се обезбеди просторија за работа на новинарите со основната техничка поддршка за навремено известување на јавноста и непречен проток на информации.

Локалните медиуми (пишани и електронски) ќе бидат стимулирани за својата работа како и секаде во современите демократии.

– за да има кој да ни дише во врат;

– за да нема дезинформации и лаги;

– за достоинство во вршење на новинарската професија;

– затоа да немаме што да сокриваме.

За да се слушне вистината“, велат од ЧЕ ВРЕДИ.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи