Во делови од Прилеп водата неисправна за пиење – мора да се преврива


ЈКП „Водовод и канализација“ Прилеп известува дека  ќе има временска мерка-препорака поради заматување на водата во одредени делови од градот.

„Поради енормно зголемената издашност на изворот „Студенчица“, во водоводниот систем има промена на притисокот во мрежата и  со тоа доаѓа до мало заматување на водата во одредени делови од градот.

ЈКП „Водовод и канализација“ Прилеп поради превенција излегува со временска мерка-препорака: доколку забележите  заматување на водата, пред конзумирање да се преврива 10 минути. Стабилизирање на состојбата очекуваме да има на ден 04.12.2021 (сабота)“, стои во соопштението од ЈКП Водовод и канализација Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи