Пејо че ви кажи зошто да го одберете џудото како спорт и животна филозофија


Пејо го посети најтрофејниот џудо клуб во Прилеп „Сеишин“ каде поразговара со претседателот на клубот, Дејан Ширкоски, тренерот Дејан Мицкоски и најстариот член Кирил Здравески. Клубот го посетуваат деца од најмала возраст, а е единствениот кој активно ги вклучува и ветераните. За новините пак во овој спорт кај нас, како проектот џудо во училиштата и за тоа дали конечно ќе добиеме специјална сала само за џудо, како и за други проекти, ќе слушнете од претседателот на џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи