Прилепчаните Димески, Трајкоска, Јандреоски и Мирчески државни прваци во спортско качување


Наши гости во ова издание на Инфо регион се Христијан Димески, Сара Трајкоска, и Матеј Мирчески, членови на СКК „Златоврв“ кои се државни прваци во спортско качување и тоа Димески и Трајкоска во категорија Б, а Мирчески во категорија Ц. Тоа се воедно и најстарите категории и во машка и во женска категорија кај нас, за жал А категорија нема во Македонија. Наш гостин беше и Влатко Поп-Антоски, тренер во СКК „Златоврв“, а уште едниот државен првак во Ц категорија, Цвете Јандреоски, не успеа да дојде во емисијата денеска од оправдани причини.

Спортското качување се дели на 3 дисциплини: болдеринг, тежинско и брзинско. Со гостите поразговараме повеќе околу овие дисциплини, со кои од нив тие се занимаваат, каде се натпреваруваат, кои медали ги освоија, но и за предизвиците со кои тие се соочуваат за време на пандемијата како спортиски и за тоа како и покрај сите потешкотии успеаа да станат државни прваци.

Со нив поразговараме за тоа што се е потребно за да се занимаваш со овој спорт, кој се може и кога да стане член на СКК „Златоврв“, но и за тоа дека неопходно за поголем развој на овој спорт во Прилеп е изградба и поставување на голема вештачка карпа за вежбање на отворено. Нешто што со години наназад го ветуваа голем број власти и градоначалници, но никој не го реализираше тоа.

Повеќе погледнете во интервјуто.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи