Ново поскапување на горивата

Регулаторната комисија донесе одлука за ново зголемување на цените на горивата. Согласно Методологијата за формирање на цените, од полноќ малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 1,94%.

Имено, цените на бензините се зголемуваат за 1 денар, додека дизелот поскапува за 1.5 денари.

Со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 76,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 78,50 ден/лит. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 69,00 ден/лит, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по 69,00 ден/лит.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи