Во потрагата по малиот Петар денеска се вклучи и Дирекцијата за заштита и спасување

Од денеска во потрагата по малиот Петар Џобоски кој исчезна во близина на селото Врбско во Мариово се приклучи и Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

„Во потрагата се ангажирани седум припадници на ДЗС од кои четири од Тимот за брз одговор за спасување од планини од ПОЗС – Битола, еден припадник од Тимот за спасување од високи објекти од ПОЗС – Прилеп и двајца вработени од Секторот за оператива и логистика“, соопшти ДЗС.

На 10-годишниот Петар, кој што е дете со посебни потреби и тешко комуницира, трагата му се губи во петокот по 16 часот.

Повеќе од 100 полицајци, противпожарни и спасителни служби, ловџии, но и граѓани доброволци од неколку градови веќе четири дена се во потрага по Петар, во која беше вклучен и хеликоптер, а и со дрон се снимаше теренот каде се бара детето.

МВР објави и телефонски број на дежурната служба во село Витолиште, 071 268-594, каде што граѓаните можат да се обратат за координација.

Во моментов потрагата се одвива под отежнати околности поради снежните врнежи и ниските температури.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи