Османи: Oсум граѓани бараат да бидат евакуирани од Украина, околу 20 не сакаат евакуација

Уште осум граѓани од кои четворица наши, а четворица украински државјани, но во роднинска врска со нашите, бараат да бидат евакуирани од Украина, информира денеска на редовниот брифинг министерот за надворешни работи Бујар Османи.

„Од 120-те мапирани и контактирани наши граѓани, околу 80 проценти се веќе евакуирани, останати се осум граѓани коишто бараат евакуација, а се се уште во Украина. Од нив четворица се наши државјани, четворица се украински државјани, но во роднинска врска со нашите“, посочи Османи.

Министерот додаде дека околу 20 лица не сакаат да се евакуираат, иако биле контактирани преку МНР. Четири лица од нив замолиле МНР да не ги контактира во врска со евентуална евакуација.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи