Балканскиот Загор од „Визант“ на Светски стрип фестивал во Франција

Facebook
Twitter
Email
Print

На 49-тото издание на најстариот меѓународен реномиран светски фестивал на деветтата уметност во Ангулем, Франција, кој се одржува од 17 до 20 март е селектирано и изложено изданието на Центарот за Визуелни уметности “Визант“: „Живот у Боливуду“.

Станува збор за балканска стрип – пародија на популарниот италијански стрип херој Загор. На 88 страни се поместени бајколики стрип видувања на Данило Милошев Восток, Александар Зограф, Микица Ивановиќ, Грубанов, Деда Зира, Сале Михајловиќ Раѓа, како и македонските автори Горан Дачев и Златко Крстевски.

Стрипот е дел од групна „хем сесија“ во Белград, како и неколку стрип работилници. Изданието на „Визант“ беше промовирано и во 2018 во стрип фестивалот „Frame“ во Прага, Чешка.

https://www.bdangouleme.com/

https://www.facebook.com/ActuaBD/photos/a.10151365645138877/10158996571858877/

https://www.actuabd.com/Fanzines-BD-alternative-ou-futur-de-la-BD?fbclid=IwAR2NAaOZpNrcKHjC8TR9bEDtHnS9YACuXvj1C1DchIhbZsP-qwPrOcBeHJs

https://www.lambiek.net/artists/k/krstevski_zlatko.htm

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи