ЏК СЕИШИН и ИПА-регион Прилеп засадија 2.000 садници кај манастирот Св. Петка во с. Лениште


Денес на 27.03.2022 Џудо клуб СЕИШИН од Прилеп и ИПА ( Интернационална полициска асоцијација – регион Прилеп) одржаа масовно пошумување околу манастирот св.Петка во с. Лениште – прилепско. Засадени се околу 2.000 садници. Во оваа кција учествуваа околу 100 учесници.

„Во акцијата се засадија багреми, а засадувањето е без посебен повод, се со цел да се обнови шумата во прилепскиот регион и да се збогати шумскиот фонд. Ваквите акции за пошумување во иднина ќе продолжат. Џудо клуб СЕИШИН сите предизвици за вакви акции ги прифаќа“, велат организаторите.

Исто така се потпиша и меморандум за соработка помеѓу Џудо клуб СЕИШИН и ИПА – регион Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи