Во недела сите на Селечка – Планинарска дружба во чест на Томе Темелкоски


Планинарската група Прилепски Планинари – Авантуристи во соработка со здружението Вело Че ве кани на планинарска дружба по Селечка Планина во чест на Томе Темелкоски. Стартот на турата е во недела на 10 април во 9 часот од манастирот Св Димитрија во село Селце ( 7 км.) оддалечено од Прилеп. Турата е во должина од 12-13км. средно тешка и висинска разлика од околу 800м.

Опис на турата:

 • Старт 9 часот св. Димитрија с. Селце.
 • Првата пауза е во локалитетот Домаќинско Чешмуре.( поручек од ранец).
 • Втората пауза е пред ливадата на местото викано Дуна Нива.
 • Третата пауза е на местото викано Стогот под врвот Калушоец.( не е во програмата за негово искачување).
 • Движење по сртот на Селечка Планина со погледи кон Пелистер, Кајмакчалан, Кожув, Мариово. Солунска Глава, Прилеп и стигнување до споменикот Устрелец изграден во чест на Прилепските Бранители кои загинаа на Карпалак каде следи и пауза.
 • Упатување кон под врвот Чуле( не е во програмата за негово искачување) и се упатуваме кон Планинарскиот дом Томе Темелкоски место.
 • Ручек во домот ( од ранец), мала дружба
 • Враќање кон манастирот Св. Димитрија
 • Затворање на турата и видување до наредна година.
 • Време траење на турата е од 3 – 4 часа(пешачење нормално темпо)
  Пауза за поручек 30мин.
  Втора, трета и четврта пауза по 20мин.
  Пауза за ручек и дружба 2-3 часа.
 • Крај на турата 17 часот

Напомена: Движењето оди во групата без оддстапувања напред пред водичите .

Најавена бројка на учесници е 500, а освен од Прилеп има најавено гости и од други градови од Македонија. Вчера организаторите ја маркираја ја исчистија и подготвија патеката за безбедноста на сите учесници.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи