Мухамед Зеќири си поднесе оставка во Владата по предметот кој против него го отвори Обвинителство

Facebook
Twitter
Email
Print

По отворањето на предметот за истрагата за проневера која е покрената против генералниот секретар на Владата Мухамед Зекири и уште двајца хрватски државјани тој во овој момент преку статус на Фејсбук си поднесе оставка.

„Почитуван претседател на Владата на Република Северна Македонија, г-дин Димитар Ковачевски.

Низ мојот работен век секогаш сум го одбирал вистинскиот пат, патот на чесноста, праведноста и вистината. На овие мои животни вредности сакам да останам доследен. Затоа, како човек со личен интегритет, ја поднесувам мојата неотповиклива оставка од функцијата Генерален секретар на Владата на Република Северна Македонија. Верувам во институциите на системот, верувам во правичноста и праведноста и верувам дека вистината ќе излезе на виделина. На сите институции им стојам на располагање во секое време, за да ја докажам мојата невиност.

Почитуван претседателе, Ви благодарам на укажаната можност да бидам дел од Вашиот владин состав и Ви благодарам што верувате во мојата заложба и посветеност во работата“, напиша Зеќири.

Јавното обвинителство отвори истрага против него за злоупотреба на службената положба и проневера на 145.000 евра. Осомничени се уште двајца државјани на Хрватска.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи