Судиите најавија протест – и тие бараат повисоки плати

Facebook
Twitter
Email
Print

Судиите најавија дека на 28 април ќе излезат на предупредувачки протест доколку Владата и Собранието не ги усвојат измените на Законот за плати на судиите, со кои ќе се зголеми коефициентот за пресметка на платите на судиите од најмалку 15 отсто.

„Доколку не биде утврден текстот на предлог измените од страна на Владата на Република Северна Македонија во наведениот период, согласно консултациите со судиите во РСМ, Управниот одбор донесе одлука за одржување на предупредувачки протест на ден 28.04.2002 година од 11:00 до 11:30 часот, велат од Управниот одбор на Здружението на судиите на Република Северна Македонија (ЗСРСМ).

Тие ѝ даваат рок на Владата од две недели да ги усвои измените, а на Собранието до 30 јуни.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи