Пејо че ви кажи за растот на граѓанскиот активизам во Прилеп, но и за немањето на доволна еко свест


Пејо во изминатиов период беше дел од повеќе граѓански акции. Ја чистеше општинската зграда, садеше дрвја кај манастирот Свети Димитрија во селото Ореовец, но изврши и еко патрола каде тој самиот чистеше пред неколку месеци, а ги посети и местата каде екипите на ЈКП „Комуналец“ ги чистеа дивите депонии.

Граѓанскиот активизам и свеста дека мора ние сами да придонесеме за Прилеп да стане подобро место за живеење, се повеќе се развива и граѓаните преземаат голем број акции, на различни полиња, за да се подобри квалитетот на животот.

Но, тука е и граѓанската некултура и немањето на доволна еколошка свест. Дел од местата, каде Пејо го чистеше ѓубрето, фрлено од страна на несовесните граѓани, повторно се затрупани со отпад. А исто така ѓубре повторно се фрла и на местата каде „Комуналец“ пред само неколку недели ги исчисти дивите депонии.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи