ВИДЕО – По 15-ти пат во прилепските цркви се организираше хуманитарната Велигденска акција


По 15 пат во Прилеп се одржа традиционалната Велигденска хуманитарна акција која се одвиваше во 4-те поголеми цркви во Прилеп, а организатор е неформалната хуманитарна организација Свети Никодим Тисмански и Прилепски. Во текот на изминатава една недела граѓаните можеа да донираат средства во специјалните кутиии кои беа поставени во храмовите, а со кои потоа се купи храна за околу 140 социјално загрозени семејства. Со свои донации учествуваше и прилепскиот бизнис сектор. Дел од овие пакети ќе бидат поделени и во руралните средини околу Прилеп.

„Учествуваше буквално цел град, верниците, бизнис секторот, црквата, голем број граѓани. Како и секоја година се носат пакетите со такси Прилеп, утре се повикани оние граѓани кои ги избраа свештениците, доаѓаат си ги земаат пакетите и со такси си одат дома“, вели Драган Џокоски, хуманитарна организација Свети Никодим Тисмански и Прилепски.

Во прилепските цркви вакви акции се организираат 2 пати годишно сега за Велигден и за празникот Божик. Од организацијата Свети Никодим Тисмански и Прилепски велат дека секоја година се поголем и поголем е бројот на оние на кои им треба помош.

„Не се радувам воопшто на поголемиот број на овие пакети, јас би сакал да се намалат. Секоја година да имаме се помалку и помалку, но тоа не е така. Се радувам што ги собираме овие пакети, но бројот на наши сиромашни граѓани се повеќе се зголемува и тоа е еден знак дека нешто не функционира во државата. Кога започнавме пред 15 години започнавме со 30 пакети, сега имаме 140, а бројот на потребни пакети е сигурно далеку поголем, но засега толку ни се можностите“, додаде Џокоски.

Овие пакети денеска ќе бидат однесени до домовите на кои оваа помош им е најпотребна. Инаку оваа хуманитарна организација со разни донации во храна, пари и други намирници им помага на социјално загрозените семејства преку целата година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи