Пет новозаболени и 2 оздравени пациенти од корона во Прилеп

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.908 тестови, а регистрирани се 127 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 57, Битола – 24, Охрид – 7 , Прилеп и Велес – по 5, Струга , Берово и Валандово – по 4, Кавадарци и Кичево – по 3, Куманово и Струмица – по 2, Штип, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Делчево, Демир Капија и Мкаедонска Каменица – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (127), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 123 оздравени пациенти од: Скопје – 68, Битола – 19, Струмица – 7, Кавадарци и Гостивар – по 4, Велес, Штип и Струга – по 3, Прилеп, Кичево и Гевгелија – по 2, Куманово, Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш и Виница – по 1.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени две починати лица од Скопје (82г) и Охрид (91г), едно лице е починато во домашни услови и едно во болнички услови, пријавени во период од 02.04 до 12.04.2022 година.

Направени се 1.908 тестови преку: ИЈЗ-156, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-50, ЦЈЗ Прилеп-14, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–111, Жан Митрев (Филип Втори)-29, Авицена-52, Биотек-36, Систина-40, лабораторија Лаор-41, Синлаб-14, Ремедика-13, Плодност-17, Генеа-12, Никоб Лаб-160, ВФВ Медикал-24, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-102, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 874.

Досега во земјата се направени вкупно 2.000.910 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.878, бројот на оздравени пациенти е 298.811, на починати е 9.265, а бројот на активни случаи изнесува 802.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи