ТППЕ Прилеп: Поради големата суша да внимаваме како се однесуваме во природата за да не предизвикаме пожар


Поради екстремно високите температури, но и големата суша која ќе ја зафати Македонија во следниот период, препорачуваме да внимавате како се однесувате со природата и да се избегнува движење по шуми, со цел да не дојде до евентуална појава на шумски пожари, предупредуваат од ТППЕ Прилеп.

Од ТППЕ Прилеп ја даваат и следната напомена.

„Во централните и југоисточните предели, кои се најтопли, температурите за викендот би можеле да се искачат дури и над 42 степени. Ув – индексот и понатаму ќе има екстремно висока вредност со коефициент околу 10, па затоа на граѓаните им советуваме да се заштитуваат од лошото влијание на сонцето, но и да пијат што повеќе течности“, додаваат од ТППР Прилеп.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи