Одземени две возила – акциска контрола на полицијата во Прилеп и Битола


Денеска во времето од 10.00-15.00 часот Одделението за полиција и Криминалистичка полиција при СВР Битола на подрачјето на  Битола и Прилеп спроведоа координирана акциска контрола за откривање на возачи на кои им е изречена прекршочна санкција, престанок на важење на возачката дозвола и забрана за управување со моторно возило, а забраната не е запишана во возачката дозвола односно возачката книшка и откривање на фалсификувани и украдени возила како и спречување на трговија со украдени возила.

„При акциската контрола исконтролирани беа 165 возачи при што констатирани биле 23 прекршоци во однос на возачи од кои 8 возачи немале впишани забрана во возачката дозвола, 6 возачи не носеле возачка дозвола, 5 возачи бесправно управувале возило, 2 возачки дозволи биле со измината важност, едно одземено возило по чл. 378 од КЗ односно фалсификување на исправа и едно одземено визило по чл. 344 од Законот за безбедност на патниот сообраќај. Откриени биле и 7 останати прекршоци“, велат со СВР Битола.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи