Зголемување на цените на горивата од полноќ

Facebook
Twitter
Email
Print

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која од полноќ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати.

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95  се зголемува за 2.5 денари по литар, додека на ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2 денари.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 3,00 ден/лит, додека екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 ден/лит.

Со тоа, новите цени по полноќ ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 89,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 91,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 100,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 97,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 51,920 (денари/килограм)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи