Не користи пиротехнички средства – превентивни активности на ОВР Крушево

Денеска (22.12.2022) полициски службеници од ОВР Крушево- СВР Битола реализираа превентивни активности на темата – “Не користи пиротехнички средства“, со учениците од основното училиште „Св. Кирил и Методиј“ во с. Бучин.

Преку соодветна видео презентација децата беа запознаени со штетноста од употребата на пиротехнички средства, но и за можностите со неовластена и незаконска употреба на истите да се предизвикаат тешки и трајни телесни повреди. Исто така учениците беа запознаени и со казнените одредби со кои се предвидува санкционирање на лицата кои употребуваат петарди и други пиротехнички средства, а им беше поделен и едукативен материјал изработен со поддршка од УНДП.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи