ВИДЕО – Во Прилеп се одржа „Бадниковата поворка“ со над 100 дечиња


По 2 годишна пауза денеска за Бадник во Прилеп повторно се организираа бадниковите поворки. Според организаторите овие дечиња кои ќе се дел од поворката ги симболизираат ангелите, оние кои го најавуваат Христовото раѓање. Како што самите ангели кога се родил Христос најавиле „Радувајте се, слава на Бога во висините“, така и овие дечиња ни преставуваат радост и ни кажуваат да се радуваме за раѓањето на вечниот Бог.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи