Повторно 1 место за прилепската ракија од Sarika Winery, нивното розе вино освои второ место


Во организација на општина Неготино одржан е натпревар за избор на најдобри вина од реколтата 2022 година и ракии од индивидуални производители од цела Македонија.

Пет члената комисија составена од енолози од Здружението на енолози на Македонија го изврши оценувањето на пристигнатите мостри на вина и ракии.

Од вкупно 48 ракии, 1 место со 90 бодови освои ракијата од Sarika Winery. Оваа семејна винарија која што се наоѓа во Прилеп, успешно се претстави и во категоријата на розе вина со освоено 2 место.

 


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи