25 компјутери за учениците од „Пецо Даскалот“ од Долнени во акцијата „Донирај компјутер – Борче Стаменов“


Деновиве во рамките на акцијата Донирај компјутер – Борче Стаменов, во координација со Општина Долнени и градоначалникот Урим Ибески, беа доделени 25 компјутери наменети за учениците од Основното училиште „Пецо Даскалот“ од Долнени. Оваа донација ќе го олесни образовниот процес во училиштето и ќе придонесе кон осовременување на воспитно – образовниот систем.

„Големината на човештвото не е во тоа да се биде човек, туку во тоа да се биде хуман. Хуманоста е таа, која ги гради односите меѓу сите нас. Таа е темелот на меѓучовечките односи и ако тој темел е здрав, сигурен и цврст врз него може да се додава и да се гради. Впрочем, сите ние живееме заедно, па неопходно е меѓу себе да си помагаме. Но колку ваквите зборови можат да се преточат во реалност кога станува збор за земја како нашата? Можат“, велат од училиштете „Пецо Даскалот“ и Општина Долнени.

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи