44 годишен прилепчанец и 64 годишен Норвежанец загинаа во сообраќајна несреќа кај Битола


Еден од двајцата загинати во тешката сообраќајна несреќа што се случи на излаезот од Битола кон Прилеп е норвешки државјанин, а со него патувалa уште една жена од Норвешка, инфомира битолската полиција.

Во сообраќајната незгода учествуваа патничко возило марка „Цитроен ксара”, со прилепски регистарски ознаки, управувано од 44-годишниот прилепчанец П.В. и патничко возило марка „Цитроен Ц1″, со битолски регистарски таблички, управувано oд 64-годишниот норвешки државјанин З.Р., со кого патувала и Норвежанката A.E. (49). Во незгодата од повредите на лице место починале двајцата возачи, а A.E. се здобила со тешки телесни повреди и е пренесена во Клиничката болница во Битола“, информираат од СВР Битола.

Увид на местото на несреќата изврши увидна екипа на СВР Битола, во присуство на јавен обвинител. Сообраќајот на релација Битола – Прилеп по неколкучасовен прекин, беше нормализиран во 19:25 часот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи