ВИДЕО – Државата и понатаму нема слух за доизградба на патот М. Брод-Скопје, регионот останува отсечен од главниот град


Најголемиот проблем на Македонски Брод, изградбата на патот од Поречието до Скопје и после децении останува рак рана за оваа Општина. Овој атрактивен регион е отсечен од главниот град и сега за да се стигне од тука до Скопје потребни се околу 200 км., а доколку се доизгради дел од патот, таа должина ќе се намали на само 70-тина километри. Тоа ќе значи економско заживување на овој регион, стопирање на миграцијата и повторно населување на дел од селата. Моментално по овој пат може да се поминува но само во определени термини во текот на денот, а голем дел од патот е премногу тесен и опасен.

Владата на Република Македонија нема осет и се уште не сме влезени ниту во програма за изработка и реализација на тој пат. Ние како локална самоуправа не отстапуваме, ја продолжуваме таа битка, се вмрежуваме со здруженијата на поречани и заедно со тие здруженија вршиме директен притисок врз властите“, вели Жарко Ристески, градоначалник на Македонски Брод.

Најголем проблем е што дел од патот поминува низ Националниот резерват „Јасен“ што е можеби главната причинина што досега ниту една Влада во Македонија не се сака целосно да го реши овој проблем, туку само делумно. На некој начин поради патот закочена е и изградбата на поголем број викенд населеби околу езерото Козјак.

Едно чисто, еколошко подрачје ќе го отвориме кон милионската метропола така да населението ќе може своите производи, сега нели битката е за здрава храна, здрав живот, ќе може да ги пласира на пазарите“, додаде Ристески.

Поречани во повеќе наврати дури и протестираа за изградбата на овој пат, но засега нема решение.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи