Обнова и оспособување на дел од објектите на СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“, хортикултурно уредува и осветлување на дворот


Во изминативе 30-тина денови беа направени повеќе реконструктивни зафати во СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ за подобрување на условите за работа како на учениците така и на наставниот кадар, истакна за Инфо Компас, в.д. директорката Христина Бозоска Николоски.

Со наши средства и голема помош на Општина Прилеп и градоначалникот Борче Јовчески направивме целосно оспособување на старата спортска сала, хортикултурно уредување на дел од дворот и поставување на патеки со бекатон плочки. Се постави комплетно ново осветлување на училишната ограда, а се изврши и санација на дел од старите објекти во училиштето“, потенцираше в.д. директорката Христина Бозоска Николоски.

Од СОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ посочија дека во план биле за краток период да се започне со целосно реновирање на наставничката канцеларија, оспособување на кабинет за дефектологот во училиштето, поставување бекатон плочки во училишниот двор, а училиштето да добие и медиотека.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи