Општина Крушево доби професионална монтажна бина поради големиот број настани оваа година


Согласно Програмата на Владата на РСМ за капитални формации во ЕЛС, од страна на Министерството за култура се обезбедија средства за набавка на монтажна бина за Општина Крушево со целосна вредност од 1.616.562 денари, вклучувајќи го и учеството од Општина Крушево.

„Во 2023 година Крушево го очекуваат многу настани, Светско првенство во змајарство, Десет дена Крушевска Република, фестивали на отворено, одбележување на денот на загинување на Тоше Проески и организација на ултра маратон, мото тури, изложби на народни носии, ботанички тури, дегустација на храна и многу други настани кои имаат потреба од соодветна и професионална бина за одржување на настаните и за придонес кон квалитетот на самите настани. Со сопствена опрема општината нема да троши средства за изнајмување на бина и средствата ќе се пренасочат кон подобра организација на настаните“, вели на својот ФБ профил, градоначалникот Томе Христоски.

Сценската инфраструктура е битен сегмент за Крушево како важен културен, историски и туристички центар и секако, како…

Posted by Томе Христоски on Понеделник, 03 јули 2023

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи